Aktualności
Pamietamy
- Szczegóły
- Odsłony: 438
„Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem - staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium."
„Naród, który nie zna swej historii skazany jest na jej powtórne przeżycie.”
1 września 1939 roku Niemcy hitlerowskie napadły na Polskę, rozpoczynając tym samym trwający 6 lat, największy konflikt zbrojny w dziejach ludzkości.
85 lat temu dzieci polskie nie usiadły w szkolnych ławkach, a zamiast dzwonka usłyszały huk armat, świst pocisków, wybuchy bomb. O szóstej rano rozgłośnia Polskiego Radia w Warszawie nadała komunikat.
https://www.youtube.com/watch?v=fF9xXbiieH8
Symbolem niemieckiego ataku stało się uderzenie na polską składnicę wojskową Westerplatte w Wolnym Mieście Gdańsku, rozpoczęte o godzinie 4:45 strzałami pancernika "Schleswig-Holstein".
Oddajemy hołd 182 żołnierzom Wojska Polskiego, którzy podjęli walkę przeciw siłom niemieckim liczącym 3400 żołnierzy i uzbrojonym w najnowocześniejszy, w tamtym okresie, sprzęt wojskowy. Według przewidywań agresorów składnica miała się bronić maksymalnie 12 godzin, tymczasem Polacy walczyli 7 dni, w czasie których komunikat „Westerplatte broni się nadal...” otwierał wszystkie wiadomości w ówczesnym programie radiowym i zachęcał do dalszej walki cały kraj. Wobec przeważających sił wroga, nienadejściu pomocy, z powodu braku amunicji i pomocy dla rannych, po siedmiu dniach żołnierze skapitulowali. Pokazali jednak, że dla Polaka najważniejszy jest honor. Nazwa Westerplatte po dziś dzień jest symbolem bohaterskiej walki za wolność Ojczyzny, a jego obrońcy są dla nas wzorem.
W II wojnie światowej wzięło udział 61 państw. Zmobilizowanych zostało ponad 110 milionów żołnierzy. Szacuje się, że w czasie wojny zginęło ponad 55 milionów ludzi, a około 35 milionów zostało rannych.