1.jpg1z.jpg2.jpg2z.jpg3.jpg3z.jpg4.jpg4z.jpg5.jpg5z.jpg6.jpg6z.jpg7.jpg7z.jpgvalley1.jpg

Aktualności

BEZPIECZNE WAKACJE 2019

PORADY DLA RODZICÓW

W okresie wakacyjnym dużo dzieci nie wyjedzie na kolonie czy obozy. Pozostaną w domach. Niektóre z nich, codziennie, przez długi czas będą przebywały same.

 

Mając na uwadze ich dobro przedstawiamy kilka rad, które mogą ochronić Państwa dziecko przed niebezpieczeństwem:

• co pewien czas przeprowadzaj z dzieckiem rozmowy profilaktyczne na temat zagrożeń, z którymi może się spotkać (zaczepki nieznajomych, obietnica pokazania czegoś szczególnie atrakcyjnego w odległym od domu miejscu, propozycja przejażdżki samochodem);

• naucz swoje dzieci, aby podczas Twojej nieobecności w domu nikomu nie otwierały drzwi (odwiedziny nieznajomych, krewnych, posłańców z pracy, a także innym dzieciom);

• zwracaj uwagę na sposób przechowywania kluczy od mieszkania, którymi dysponuje dziecko (najlepiej jest, gdy są przechowywane w szczelnie zamkniętej kieszeni a nie na sznurku na szyi lub pod słomianką);

• zapewnij dziecku bezpieczną zabawę w domu - zamontuj w drzwiach mocne zamki, zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie instalacji gazowej i elektrycznej oraz urządzeń, które są do nich podłączone;

• poproś sąsiadów, aby zwracali uwagę na obcych, jeśli masz telefon , zadzwoń o różnych porach i porozmawiaj z dzieckiem. Schowaj przed nim wszystkie lekarstwa;

• nie ujawniaj swoim pociechom miejsc przechowywania wartościowych przedmiotów;

• w domu, obok telefonu, powinna znajdować się kartka z odnotowanymi numerami telefonów do pracy: Mamy, Taty lub bliskich członków rodziny (np. dziadkowie), warto również wskazać numery do: Policji. Pogotowia Ratunkowego i Gazowego, Straży Pożarnej.

 

W okresie wakacji dużo dzieci korzysta z różnych kąpielisk. Woda, nawet ta pozornie najspokojniejsza, jest groźnym i niebezpiecznym żywiołem. Większość utonięć czy też innych tragedii związanych z nieodpowiednim zachowaniem nad wodą, jest rezultatem lekkomyślności zarówno kąpiących się jak i ich opiekunów dlatego przekaż swojemu dziecku następujące informacje:

 

• kąp się w tylko w miejscach odpowiednio organizowanych, oznakowanych i pod opieką dorosłych,

• nie wchodź do wody wbrew zakazom ratownika, oraz w czasie kiedy wywieszona jest czerwona flaga,

• nie wchodź do wody bezpośrednio po obfitym posiłku czy też dłuższym opalaniu,

• w czasie kąpieli nie krzycz i dla zabawy nie wzywaj pomocy jeśli faktycznie nie jest Ci potrzebna,

• przed wejściem do wody skorzystaj z natrysku, a jeśli go nie ma, to ochłodź całe ciało wodą,

• przed każdym pierwszym skokiem do wody sprawdź jej głębokość i w miarę możliwości dno,

• przy użytkowaniu sprzętu wodnego (kajak, rower wodny, skuter itp.) należy bezwzględnie zaopatrzyć się w kapok.

Korzystając ze sprzętu pływającego, mimo że umiesz pływać, nie przeceniaj swoich umiejętności!

Pamiętaj o tym, że na plaży i kąpieliskach wypoczywają inni, pozwól i im przyjemnie spędzić czas nad wodą.

 

Jeżeli dziecko wyjeżdża na zorganizowany wypoczynek należy:

• dokładnie sprawdzić komu powierzamy opiekę nad dzieckiem;

• ustalić jakie ta osoba ma przygotowanie i doświadczenie zawodowe;

• uzyskać informacje jakie wrażenia wynieśli uczestnicy organizowanych przez nią poprzednich imprez;

• ustalić dokładny adres przebywania dziecka, warunki socjalne i opieki medycznej;

• precyzyjnie ustalić środki przewozowe. W razie wątpliwości co do stanu technicznego np. autobusu należy natychmiast powiadomić policję drogową lub najbliższy posterunek policyjny;

• dziecko wyposażyć w wykaz zabranych przedmiotów, najbardziej wartościowe należy oznaczyć (np. poprzez naszycie inicjałów);

• przekazać dziecku drobną kwotę pieniędzy oraz kartkę z dokładnym adresem domowym i numerami telefonów do domu, do pracy rodziców, (można włożyć do walizki gotowe, zaadresowane koperty z naklejonymi znaczkami).

Informacje nt. bezpiecznego wypoczynku ze strony MEN:

https://men.gov.pl/wp-content/uploads/2018/06/poradnik_bezpiecznego_wypoczynku_men_lato_2018.pdf

Wakacje są okresem sprzyjającym kontaktom seksualnym młodzieży.

Przeprowadź rozmowę na temat konsekwencji nieprzemyślanych zachowań - przebywanie w nieodpowiednim towarzystwie, środki uzależniające, powroty późną porą, wyzywające zachowanie lub ubranie.

 PORADY DLA UCZNIÓW

Kilka cennych rad i uwag dla uczniów jak spędzić bezpieczne wakacje:

1. BEZPIECZNA KĄPIEL - to ta w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem. W wodzie zachowuj się ostrożnie i nie utrudniaj kąpieli innym.

Zapoznaj się z regulaminem kąpieliska i przestrzegaj go.

NIGDY NIE SKACZ DO WODY W  MIEJSCACH NIEDOZWOLONYCH !!!

Brak opieki dorosłych, brawura, alkohol, głupie zabawy – oto dlaczego co roku w okresie wakacji setki młodych ludzi trafiają na wózki inwalidzkie.

Nie zaśmiecaj plaży – dbaj o jej czystość. Zawsze słuchaj poleceń ratownika.

2. KORZYSTAJ Z UMIAREM ZE SŁOŃCA

· odsłonięte części ciała powinny być chronione przez kremy zawierające filtry

· zrezygnuj z opalania w godzinach największego działania słońca tj. pomiędzy godz. 10.00 – 14.00.

· chroń oczy i głowę przed promieniami UV.

REGULARNIE PIJ DUŻE ILOŚCI PŁYNÓW !!!

Nadmierne korzystanie z kąpieli słonecznych może wywołać objawy niepożądane tj.

- poparzenia słoneczne,

- udar słoneczny.

3. PAMIĘTAJ ! podczas upałów występuje zwiększone zagrożenie pożarowe – przebywając w lesie, na podsuszonych łąkach, ścierniskach - ZACHOWAJ SZCZEGÓLNĄ OSTROŻNOŚĆ – staraj się nie zaprószyć ognia.

4.BEZPIECZNA ZABAWA na zabawy wybieraj miejsca bezpieczne, oddalone od jezdni   

   i wykopów.

5. Mów rodzicom zawsze dokąd wychodzisz. Unikaj przygodnych znajomości - nie

korzystaj z jazdy samochodem nieznajomym. Spacerując staraj się trzymać wartościowe przedmioty

należycie zabezpieczone przed złodziejem.

7. Nad zapewnieniem bezpieczeństwa Twojego i Twojej rodziny czuwa wiele instytucji, do których

możesz zawsze zwrócić się z prośbą o pomoc.

-----------------------------------------------

NUMERY ALARMOWE

997 POLICJA

998 STRAŻ  POŻARNA

999 POGOTOWIE RATUNKOWE

112 OGÓLNOEUROPEJSKI NUMER ALARMOWY

 Źródło: www.zyjbezpiecznie.pl

 

Rajd rowerowy

      10 czerwca 2019 r. uczniowie klas Va, Vb i VI wzięli udział w innowacyjnym działaniu – rajdzie rowerowym, który przebiegał trasą Turzystwo - Helenów, Sobiska.

      Celem rajdu była promocja zdrowego stylu życia, aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, popularyzacja walorów przyrodniczych, krajobrazowych, rozwijanie turystyki rowerowej a także integracja społeczności uczniowskiej. Ponadto uczniowie odwiedzili miejsca pamięci, poznali walory historyczne okolicy, doskonalili umiejętność poruszania się po drodze publicznej oraz przypomnieli sobie przepisy ruchu drogowego.

     Rajd zakończył się ogniskiem i zabawami integracyjnymi w Sobisce.

 

Serdeczne podziękowania

    Organizatorzy serdecznie dziękują rodzicom, którzy zaangażowali się w przygotowanie dla dzieci ogniska -  Pani Teresie Kępka i Pani sołtys Ewelinie Jóźwik.

     Ponadto serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor Domu Kultury -  Iwonie Adamskiej za wypożyczenie rowerów turystycznych.

 

 

Nordic Walking

       09 czerwca 2019 r. po raz kolejny odbył się  marsz Nordic Walking, którego celem było  zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej chorób serca oraz promowanie sportu i aktywność fizycznej w naszej małej miejscowości. Na 8  kilometrową trasę, przebiegającą przez malownicze szlaki w lesie Gułowskim – na terenie gminy Adamów, które stwarzają warunki do uprawiania różnorodnych form aktywności fizycznej, wyruszyło 14 uczestników w tym najmłodsi uczniowie naszej szkoły wraz z rodzicami.

      Wszystkim zainteresowanym amatorom Nordic Walking dziękujemy za włączenie się w akcję i  zapraszamy na kolejne marsze.

         Imprezę rekreacyjną zorganizowali nauczyciele wychowania fizycznego naszej szkoły.

 

 

DZIEŃ DZIECKA W NASZEJ SZKOLE

       31 maja w naszej szkole już po raz trzeci Samorząd Uczniowski zorganizował Koncert z okazji Dnia Rodziny, ponieważ tego dnia świętowaliśmy Dzień Matki, Dzień Ojca i Dzień Dziecka. Podobnie jak w latach ubiegłych, każda grupa/ klasa zaprezentowała piosenkę tematycznie związaną z rodziną. Były piosenki, tańce, życzenia, upominki i oczywiście tort dla rodziców. Ale żeby dzieci nie czuły się pokrzywdzone, Rada Rodziców również im sprawiła słodki poczęstunek. Przy okazji Koncertu swoje talenty aktorskie i taneczne zaprezentowali również rodzice w przedstawieniu „Kaczka Dziwaczka” oraz taniec tatusiów z córeczkami. Po zakończonym koncercie cała społeczność szkolna przeniosła się na boisko, gdzie miał miejsce pokaz Ochotniczej Straży Pożarnej z Woli Gułowskiej. Był to dość pogodny dzień, więc nasze dzieci i młodzież chętnie skorzystały z wody, która lała się strumieniami. Serdeczne podziękowania składamy dla Ochotniczej Straży Pożarnej z Woli Gułowskiej, Rady Rodziców za pomoc w przygotowaniu tego dnia a także dla Zespołu folklorystycznego „Zawsze Razem” za przedstawienie.

 

Czytaj więcej: DZIEŃ DZIECKA W NASZEJ SZKOLE

Dobre wychowanie

      ,,Grunt to dobre wychowanie” to program poświęcony  zasadom dobrego wychowania, który realizowany był w klasach I – III w trakcie zajęć przez ostatnie dwa lata szkolne. Nawyki stylu bycia kształtują się już od najmłodszych lat. Postawy, które kształtują się w dzieciństwie w pozostaną na dalsze lata życia każdego człowieka. Każdy człowiek powinien posiadać wiedzę jak zachowywać się w różnych sytuacjach np. w  kinie, teatrze, w gościach czy przy stole. Zasady savar - vivre obowiązują nas zawsze i w każdej sytuacji.

      Założeniem programu ,,Dobre wychowanie’’ jest kształtowanie pożądanych postaw kulturalnego stylu bycia w życiu codziennym. Przez ten czas staraliśmy się intensywnie wdrażać w życie zasady ,,Bon – ton”. Podjedliśmy szereg działań. A o to niektóre z nich. Na korytarzu szkolnym zostały wykonane wraz z uczniami gazetki, na których umieściliśmy opracowane ,, Zasady dobrego wychowania”, ,,Kodeks zasad dobrego wychowania każdego ucznia”. W każdej klasie opracowano i wdrożono Kodeks Klasowy. Zorganizowany został konkurs patriotyczny ,,A to Polska właśnie”, prace uczniów zostały wystawione na korytarzu szkolnym. Prowadziliśmy wymianę pocztówkową z dziećmi z całej Polski z okazji 100-ecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uczyliśmy się nakrywać do stołu oraz jak się przy nim odpowiednio zachowywać. Kultywowaliśmy nasze polskie tradycje. Poznaliśmy zasady prowadzenia rozmowy telefonicznej. Odbyły się też wyjazdy do kina, teatru. Spotykaliśmy się z przedstawicielami różnych zawodów. Uczyliśmy się codziennie prawidłowych relacji międzyludzkich i wzajemnej pomocy. Uczestniczyliśmy w konkursach dzięki, którym uczyliśmy się zasad współzawodnictwa. W ramach programu uczniowie wystawili teatrzyk ,,Dobre wychowanie czyli bon, ton” dla przedszkolaków i oddziału przedszkolnego.

Czytaj więcej: Dobre wychowanie

Atrakcyjne lekcje poza szkołą

     Uczniowie klasy siódmej Szkoły Podstawowej w Woli Gułowskiej podczas wycieczki szkolnej uczestniczyli w zintegrowanych lekcjach biologii, geografii, chemii i doradztwa zawodowego.

      Pierwszym etapem wycieczki była  Kopalnia Węgla ,,Bogdanka”. Zajęcia rozpoczęły się  wykładem o pochodzeniu, rodzajach oraz znaczeniu węgla w przyrodzie i gospodarce człowieka, a także o większym znaczeniu odnawialnych źródeł energii.

       Następnie uczniowie przeszli do sal edukacyjnych, gdzie mieli okazję zapoznać się  z powstaniem i rozwojem kopalni, górniczym strojem  roboczym z  niezbędnym wyposażeniem w pracy pod ziemią, strojem galowym oraz tradycjami górniczymi. Obejrzeli film o codziennej pracy w kopalni oraz gamie zawodów związanych z kopalnią. Nie odbyło się bez pytań, które dotyczyły ścieżki edukacyjnej i płacach w kopalni. Zajęcia zakończyły się konkursem z nagrodami.

       Drugim etapem wycieczki były zajęcia w Poleskim Parku Narodowym. Piękna pogoda sprzyjała wędrówce po szlaku ,,Dąb Dominik’’ i możliwości zobaczenia unikatowych roślin jak rosiczka, bagno zwyczajne, wełnianka. Dużą atrakcją na szlaku było zarastające przez torfowce  jezioro Moszne, gdzie uczniowie mogli zobaczyć, jaką moc mają bagna.  Wiele wiadomości  pozyskali w Muzealnym Ośrodku Dydaktycznym w Starym Załuczu, w którym zgromadzono eksponaty przyrodnicze, archeologiczne, etnograficzne i historyczne a także prezentujące dziedzictwo kulturowe Podlasia. Poleski Park Narodowy to między innymi żółwie błotne, które można było wypatrzeć w oczku wodnym.

 

 

Joomla templates by a4joomla