Aktualności
Wycieczka do Sandomierza i Fabryki Bombek
- Szczegóły
- Odsłony: 29
Uczniowie klas I–III wybrali się na wycieczkę do Fabryki Ozdób Choinkowych w Nowej Dębie oraz Sandomierza. Ten całodniowy wyjazd rozpoczął się od spaceru po Sandomierzu. Dzięki przewodnikowi uczniowie poznali ciekawą historię miasta, podziwiali piękne renesansowe kamieniczki oraz ratusz.
Kolejnym punktem zwiedzania była Zbrojownia Rycerska. Tam dzieci wysłuchały między innymi legendy o dzielnej Helenie, która uratowała miasto przed Tatarami, choć sama zginęła. Następnie uczniowie mogli poprzymierzać rycerskie zbroje.
Po wyjściu z podziemi wszyscy udali się do Muzeum Figur Woskowych „Świat Ojca Mateusza”. Tam dzieci spotkały się niemalże na żywo z bohaterami serialu „Ojciec Mateusz”.
Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Fabryce Bombek w Nowej Dębie. Pod opieką przewodnika dzieci zwiedziły jedyne w Polsce Muzeum Bombki Choinkowej i poznały etapy powstawania bombek. Ponadto uczniowie przekonali się, że praca przy produkcji bombek wymaga nie tylko talentu, ale również ogromnej cierpliwości.
Na zakończenie odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których dzieci ozdabiały bombki według własnego pomysłu. Nie mniej interesujące okazały się zakupy pamiątkowych bombek. Z bogatej oferty ozdób każdy z uczniów mógł wybrać coś wyjątkowego i niepowtarzalnego.
Wycieczka dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń i wprowadziła w atmosferę świąt.
20 listopada - Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
- Szczegóły
- Odsłony: 22
W dniu 20 listopada 1989 roku Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych uchwaliło Konwencję o Prawach Dziecka. Postanowienia Konwencji dotyczą dziecka, które nie ukończyło 18 roku życia. Polska będąc członkiem Światowej Organizacji Narodów Zjednoczonych pragnie propagować datę 20 listopada, jako Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, by przypominać, że każde Dziecko to Mały Człowiek, posiadający swoje prawa. W tym dniu, w naszej szkole, uczniowie z klas 1-3 mieli okazję wziąć udział w lekcji poświęconej Prawom Dziecka, podczas której zostali zapoznani ze swoimi prawami: osobistymi, politycznymi, socjalnymi i ekonomicznymi. Dzieci wykonały również plakaty na temat Praw Dziecka, które będą przypominały uczniom i uczennicom o ich prawach. Na szkolnym korytarzu została także przygotowana gazetka, dzięki której każdy mógł zapoznać się z informacjami na temat Praw Dziecka.
Czytaj więcej: 20 listopada - Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
„Cyberprzemoc – bezpieczne i odpowiedzialne korzystanie z zasobów dostępnych w sieci”
- Szczegóły
- Odsłony: 97
15 listopada 2024 roku w naszej szkole odbyły się warsztaty profilaktyczne zorganizowane przez Polskie Centrum Profilaktyki z Krakowa.
Celem warsztatów było przeciwdziałanie cyberprzemocy oraz wspieranie uczniów w budowaniu odporności psychicznej. Zjawisko przemocy w sieci staje się coraz bardziej powszechne, dlatego istotne jest, by uczniowie nauczyli się zdrowych nawyków cyfrowych.
Podczas warsztatów uczniowie dowiedzieli się, czym jest cyberprzemoc, jakie są jej formy oraz jakie mogą być przyczyny stosowania takich działań. Spotkanie miało również na celu zwrócenie uwagi na istotę budowania zdrowych nawyków cyfrowych oraz rozwijanie prawidłowych reakcji w sytuacji zetknięcia się z przemocą w sieci.
Dzięki aktywnej formule warsztatowej uczestnicy mieli okazję w praktyczny sposób zrozumieć, jak reagować na zagrożenia związane z cyberprzemocą oraz jak zmniejszać ryzyko jej wystąpienia. Uczniowie wspólnie wypracowali także "Kodeks Bezpieczeństwa w Sieci", który ma pomóc w codziennym korzystaniu z internetu w sposób świadomy i odpowiedzialny.
Warsztaty były cennym doświadczeniem, które nie tylko zwiększyło wiedzę uczniów na temat zagrożeń w świecie cyfrowym, ale również wzmocniło ich poczucie bezpieczeństwa i pewność siebie w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami.
Czytaj więcej: „Cyberprzemoc – bezpieczne i odpowiedzialne korzystanie z zasobów dostępnych w sieci”