1.jpg1z.jpg2.jpg2z.jpg3.jpg3z.jpg4.jpg4z.jpg5.jpg5z.jpg6.jpg6z.jpg7.jpg7z.jpgvalley1.jpg

Aktualności

Śladami bohaterów książki „Kamienie na szaniec”

      4 czerwca uczniowie klasy VIII oraz kilkoro uczniów klasy VIIb wzięli udział w niezwykłej wycieczce śladami bohaterów książki „Kamienie na szaniec”. Przewodnikiem w tej podróży była p. Grażyna,  doświadczony przewodnik warszawski, która oprowadziła uczniów po miejscach związanych z działalnością bohaterów tej niezwykłej opowieści.

     Pierwszym punktem wycieczki był Cmentarz Wojskowy na Powązkach, czyli miejsce pochówku Zośki, Alka i Rudego spoczywających obok swoich towarzyszy broni.

     Następnie uczniowie udali się do Muzeum Więzienia Pawiak, gdzie wysłuchali ciekawej, ale tragicznej historii Janka Bytnara. Zwiedzając mury tego przepełnionego historią miejsca, uczniowie odczuwali atmosferę bezprawia i cierpienia, które towarzyszyło więźniom.


     Trasa wycieczki wiodła przez miejsca związane z akcją pod Arsenałem – jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Szarych Szeregów podczas II wojny światowej – więc uczniowie udali się pod warszawski Arsenał. Pani przewodnik w niezwykle malowniczy sposób przedstawiła przebieg akcji. Znaleźć się u zbiegu tych samych ulic, oczami wyobraźni zobaczyć tam bohaterów książki to niezwykłe doświadczenie. Uczniowie mieli też okazje przekonać się, jak zmieniła się Warszawa – akcja pod Arsenałem rozegrała się u  zbiegu ulic Bielańskiej, Długiej i Nalewek, a dziś ul. Długa kończy się ślepo przy Arsenale i znajdującej się tu stacji metra Ratusz Arsenał.


      Kolejnym punktem wycieczki było Mauzoleum w Alejach Szucha – to tutaj Rudy był bestialsko przesłuchiwany i katowany, dziś pod adresem al. Jana Chrystiana Szucha 25 znajduje się Ministerstwo Edukacji Narodowej.


     Po niezwykle ciekawej, ale wyczerpującej wycieczce po Warszawie uczniowie zjedli pyszny obiad w restauracji „Gościniec”, a ostatnim punktem wyprawy był park trampolin „Hangar646”, gdzie radość skakania i aktywność fizyczna łączą się w przyjaznej i pełnej energii atmosferze.


      Ostatnia wycieczka dla uczniów klasy VIII to nie tylko lekcja historii, ale także lekcja patriotyzmu i odwagi. Dzięki niej uczniowie mogli lepiej zrozumieć trudne czasy, w jakich musieli działać bohaterowie książki, oraz docenić ich poświęcenie i postawę.


Joomla templates by a4joomla