Propozycje czytelnicze dostępne w bibliotece szkolnej

Zofia Kaliska „Połamany świat rodziny Połamackich”

To współczesna powieść dla młodzieży o tematyce społeczno-obyczajowej. Autorka w humorystyczny i nieco groteskowy sposób analizuje problemy dzisiejszej polskiej rodziny i zarazem ukazuje świat ludzi dorosłych, widziany oczami narratorki, trzynastoletniej uczennicy. Książka nawiązuje do powieści H. Sienkiewicza „Rodzina Połanieckich”. Nie jest jednak jego uwspółcześnioną wersją, lecz raczej karykaturą poruszającą zagadnienia bliskie nastolatkom i przedstawiającą w krzywym zwierciadle naszą rzeczywistość.

Marcin Brykczyński „Czary. Nieco szerszy wybór wierszy”

Wiersze Marcina Brykczyńskiego czarują czytelników od wielu lat. Zbiór zawiera utwory, w których sportretowany został dom rodzinny: najbliższe, najważniejsze osoby, szczególne, świąteczne chwile, to także porcja poetyckich marzeń, wiele wizerunków zwierząt, (jak choćby wzruszający wiersz "Kto pamięta o zwierzętach") . Mamy też okazję zanurzyć się w baśniowy świat, pełen fantazji, niezwykły, zaskakujący. Tym, co łączy wiersze o zwierzętach, jest spora dawka humoru: maję niesamowite pomysły, bawią i zadziwiają, z kolei inne, utwory cechuje serdeczność, pozytywne nastawienie do świata, do innych osób, dostrzeganie niezwykłości "zwykłych" chwil, celebrowanie odświętnych momentów. W tym wydaniu za stronę ilustracyjną odpowiada Artur Gulewicz; nasycone intensywnymi barwami rysunki zawierają tyle kolorów, ile jest nastrojów i humoru w wierszach.

„Bezpieczeństwo dzieci online”

Rozwój Internetu oraz technologii są głównym aspektem XXI wieku. Świat się zmienia i trzeba za nim nadążyć. Ludzie często nie rozumieją, czym jest sieć, gry komputerowe i dlaczego dzieci tak dużo czasu spędzają przed komputerem. W książce autorzy odpowiadają na najczęściej zadawane pytania oraz poruszają kwestie, które niepokoją nauczycieli i rodziców. Czy powinno się zabraniać dziecku grać w gry komputerowe? Ograniczać mu czas i dostęp do Internetu? Na co trzeba uważać i co może zagrażać młodemu użytkownikowi sieci? Jak podejść do tematu cyfrowego dzieciństwa ? To tylko nieliczne z pytań, na które odpowiedzi znalazły się w książce będącej zbiorem wartościowej wiedzy oraz praktycznych porad.