Prezent inny niż zwykle

Wybitny czeski pedagog i filozof Jan Amos Komeński powiedział kiedyś „Trzeba ludzi uczyć, aby poznanie swoje czerpali nie z książek, ale z nieba i ziemi, z dębów i buków”. Najlepszą okazją do wspólnej zabawy i do takiego poznawania świata są szkolne wycieczki, dlatego też nasi uczniowie bardzo chętnie biorą w nich udział. Uczniowie klasy I gimnazjum postanowili uczcić Dzień Chłopaka właśnie w ten sposób. Choć nie był to najdłuższy wyjazd, to z pewnością bardzo udany.

Już pierwszy punkt „programu” wprawił uczniów w świetny humor – film „Sekretne życie zwierzaków domowych” to ciepła, ale przezabawna opowieść o przyjaźni, miłości i lojalności. Film, oferując dobrą zabawę, jednocześnie porusza ważny problem odpowiedzialności człowieka za zwierzę przyjęte pod swój dach – zwierzę, którego nie można wyrzucić z powodu nierozpoznania rasy czy innego kaprysu.

Będąc  w Siedlcach,  nie można nie zwiedzić Muzeum Regionalnego, którego historia sięga 1928 r. Mieści się ono w XVIII-wiecznym ratuszu zwieńczonym figurą Atlasa, zwanego przez siedlczan „Jackiem”. W zasobach muzeum znajduje się ponad 10.000 obiektów z dziedzin sztuki, etnografii, historii, fotografii archiwalnej i archeologii. Pierwszoklasiści obejrzeli numizmaty zgromadzone w muzeum, wystawy czasowe, m.in. „Od siekierki do ciżemki” czy „W szlacheckim zaścianku” i z dużym zainteresowaniem słuchali  opowieści snutych przez przewodnika.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w centrum rozrywki „Arkabos”  w Łukowie, które oferuje swoim gościom wiele atrakcji, m.in. kręgle, bilard i gry wideo. Nadwątlone siły można tam zregenerować, spożywając posiłek – wśród naszych uczniów największa popularnością cieszyły się pyszne, choć na pewno nie najzdrowsze frytki i pizza.

Po tak udanej wyprawie można z nowym zapasem sił wrócić do szkolnych ławek. Z pewnością był to prezent inny niż zwykle.