ZDROWIE ZACZYNA SIĘ OD CZYSTYCH DŁONI

Uczniowie klas I-III włączyli się do obchodów Światowego Dnia Czystych Rąk. 6 października 2020 roku gościliśmy pielęgniarkę, panią Annę Suska, która uczyła dzieci, jak prawidłowo myć i dezynfekować ręce. Niestety, mycie rąk dla wielu dzieci jest czynnością wykonywaną w pośpiechu. Tymczasem, aby umyć ręce ze wszystkich znajdujących się na nich zarazków, należy czynność tą wykonywać przez ok. 30 sekund.

Jak myć ręce?

Podstawowe zasady:

• rozpocznij od zmoczenia rąk wodą
  • nabierz tyle mydła, aby pokryły całą powierzchnię dłoni
  • dokładnie rozprowadź mydło po powierzchni pocierając o siebie rozprostowane dłonie
  • pamiętaj o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz okolic kciuków
  • na koniec dokładnie opłucz ręce wodą i wytrzyj ręce do sucha jednorazowym ręcznikiem.

Tego dnia rozmawialiśmy o tym, że od właściwej higieny dłoni może zależeć nasze zdrowie. Brudne ręce są źródłem wielu chorób i zakażeń. Wystarczy odruchowo dotknąć nieumytymi rękami okolic oczu, nosa czy ust i jesteśmy narażeni na ryzyko infekcji. Pani pielęgniarka udzieliła nam wielu cennych wskazówek na temat zapobiegania chorobom zakaźnym, w tym COVID-19. Podkreśliła znaczenie zdrowego odżywiania. Pamiętajmy, aby w dobie pandemii jak najczęściej dokładnie myć i dezynfekować dłonie, zasłaniać nos i usta, zachowywać odstęp sanitarny, wietrzyć pomieszczenia.