Dzień Bezpiecznego Internetu 2020 pod hasłem: „Działajmy razem”

W lutym 2020 roku aktywnie włączyliśmy się jako społeczność szkolna w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu. Podjęto szereg działań, które miały przybliżyć korzyści i zalety Internetu jak również zwrócić uwagę na zagrożenia i niebezpieczeństwa pojawiające się w sieci.

Pierwszym zadaniem było przygotowanie, wykonanie i wyeksponowanie gazetki pod kierunkiem p. Elżbiety Filip pt.: „Przyjazny kurs PC” – na której przedstawiono krótkie informacje, ciekawostki na temat komputera, Internetu, roli Internetu, bezpieczeństwa w sieci itp. – wykorzystujące materiały z książek i czasopism z biblioteki szkolnej. Kolejnym zadaniem były przygotowane i udostępnione na gazetce plansze z hasłami informatycznymi. Hasła z pojęciami, definicjami z dziedziny informatyki przedstawione na kolorowych kartkach wyjaśniały różnorodne komendy, terminy komputerowe, pojęcia, nazwy programów, opcje, polecenia i komunikaty – przybliżały „żargon komputerowy”. Plansze po zakończonej akcji zastaną umieszczone na drzwiach w pracowni informatycznej lub innym widocznym miejscu tak, aby utrwalać hasła informatyczne. Trzecim zadaniem w tym działaniu było wykonanie na zajęciach informatyki plakatów pt.: „Cyberbezpieczeństwo”. Prace uczniów kl. IV-V zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym.

Działaniem drugim w dniu 13.02.2020 r. była organizacja spotkania z przedszkolakami, uczniami klas 1-3 oraz kl. IV-VIII pt.” Przyjazny kurs wykreślanek i krzyżówek”. Uczniowie mogli uczestniczyć jako pojedyncza klasa w spotkaniu z nauczycielem prowadzącym p. Elżbietą Filip, wykreślając i rozwiązując krzyżówki informatyczne wydrukowane na kartkach, powielone do rozwiązania przez dzieci indywidualnie lub w grupach. Zadaniem dzieci było odnalezienie konkretnych informatycznych słów z danej tematyki w gąszczu liter. Młodsi uczniowie mogli liczyć na pomoc starszych kolegów lub koleżanek z kl. VI i VIII. Nauczyciel prowadzący omawiał temat zagrożeń związanych z zamieszczaniem i udostępnianiem zdjęć oraz treści w sieci, informował gdzie i jak można otrzymać pomoc w przypadku hejtu, cyberprzemocy lub innego zagrożenia. Ponadto uczniowie w kolejnym działaniu pt.: „Przyjazny kurs nauki kolorowych zasad korzystania z Internetu” – wykonali wspólny „kodeks”. Uczniowie zasady w postaci haseł przygotowane na kartkach A4 kolorowali, poprawiali zarysu napisu, tworząc estetyczne i kolorowe motta. Prace został również wyeksponowany na korytarzu szkolnym.

W piątym działaniu pod kierunkiem p. Jolanty Goleń pt. ”Przyjazny kurs nauki kodowania i programowania”, kierowanym zwłaszcza do starszych uczniów kl. IV –VIII uczniowie zapoznali się z zasadami kodowania liczb w systemie binarnym z wykorzystaniem kart kodowania. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą i szybkością matematyczną w liczeniu sumy dowolnej liczby i tworząc do niej wzór 01 (zero jedynkowy). Jak się okazało młodsi uczniowie pod kierunkiem starszych koleżanek (Joanna Sobieszek, Kamila Pikuła, Klaudia Lipka) i kolegi (Adam Królik) szybko potrafili dokonać zamiany liczby dziesiętnej na binarną bez większych trudności. Ciekawa i pasjonująca okazała się gra edukacyjna pt.: „Scottie Go”. z interaktywnym kursem programowania w której to grze uczniowie doskonalili umiejętności logicznego myślenia, uczyli się rozwiązywania problemów i pracy w grupie. Uczniowie uruchomiali aplikację i poznawali zadanie. Z dostępnych klocków układali program, który był rozwiązaniem zadania. Przy pomocy telefonu wykonując zdjęcie ułożonego programu – obserwując ruch postaci  uczniowie sprawdzali wynik. Przechodzili dalej lub poprawiali rozwiązanie.

Również dużym zainteresowaniem okazała się wystawa klocków Lego Mindstorms z prezentacją robotów przez p. Kingę Wołoszka. Zaprezentowane zostały elementy zestawu lego min. programowalna kostka (serce robota), serwomotory, zestawy czujników, klocki i elementy łączące oraz kable połączeniowe. Zajęcia z robotyki w szkole prowadzone są już kolejny rok i cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Warsztaty prowadzone z udziałem dzieci kl. III- VI to nowatorskie zajęcia edukacyjne na których dzieci konstruują prawdziwie poruszające się roboty z wykorzystaniem specjalnych zestawów kloców.

W kolejnych dniach 14, 17 i 19.02.2020r. zorganizowany został turniej pt.: „Bezpiecznie w sieci” jako inicjatywa młodzieży z kl. VIII ( Katarzyna Cąkała, Natalia Borkowska, Julia Wojtaś, Agnieszka Orzoł, Mateusz Piszcz, Adam Beczek) w trzech grupach. Podczas rozgrywki uczniowskie zespoły odpowiadały na wylosowane pytania z zakresu edukacji informatycznej i informatyki wyjaśniając pojęcia, hasła oraz omawiając zasady korzystania z urządzeń elektronicznych i bezpiecznego poruszania się po Internecie. Turniej oparty był na zasadach i regułach gry planszowej przeprowadzony z udziałem uczniów „pionków”, „drużyn” i „kibiców” jaki reprezentowała poszczególna klasa. Na zakończenie rozgrywki wręczono dyplomy dla klas.

Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu cieszyły się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem w działaniach, zadaniach, grach i pracach wytwórczych. Uczniowie angażując się coraz bardziej w spopularyzowanie zastosowań komputera, Internetu oraz wykorzystując mobilne środowiska samodzielnie tworzą kulturę bezpieczeństwa i właściwe zachowania w sieci. Tegoroczny DBI 2020 odbywał się pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”. I tak też obchodziliśmy i działaliśmy razem. Wszyscy bowiem powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań Internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie e-kultury zrozumienia w dzisiejszym świecie.

Koordynator Elżbieta Filip