,,Zaszczep się wiedzą o szczepieniach”

Nasza szkoła wzięła udział w akcji edukacyjnej ,,Zaszczep się wiedzą o szczepieniach”.

Na początku zapraszamy do zapoznania się artykułem autorstwa dr n. med. Grzegorza Juszczyk  dyrektor a Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny.

Szanowni Państwo,

szczepienia są jednym z największych osiągnięć medycyny oraz całego społeczeństwa wspierającego ich wykonywanie. Dzięki nim z powierzchni ziemi zniknęła ospa prawdziwa i mamy szansę, że niedługo to samo stanie się z chorobą poliomyelitis. Wiele groźnych chorób jak błonica, gruźlica, tężec noworodków, różyczka wrodzona, wirusowe zapalenie wątroby typu B, odra, a nawet niektóre nowotwory udaje się dzięki szczepieniom utrzymać w ryzach. Dzięki szczepieniom dzieci mają bezpieczne dzieciństwo, a dorośli szansę na dłuższe życie. Szczepiąc dzieci i dorosłych, zapewniamy im najskuteczniejszą ochronę przed ciężkimi chorobami zakaźnymi. Dbamy o nasze bezpieczeństwo. Możemy takie zachowanie porównać do zapinania pasów w czasie jazdy samochodem czy zakładania kasku w czasie jazdy motocyklem. Szczepienia uczą nasz system immunologiczny, jak rozpoznawać i walczyć z bakteriami i wirusami. Poza tym wokół nas są osoby, które z różnych powodów nie mogą być zaszczepione. Dla nich jedyną tarczą i szansą uniknięcia choroby jest to, że inni zostali zaszczepieni. Dlatego niniejsza publikacja jest niezwykle ważna dla budowania zaufania do tej skutecznej metody zapobiegania chorobom zakaźnym. Obecnie ogromnym wyzwaniem jest możliwość łatwego rozpowszechniania zarówno prawdziwych, jak i tych niezgodnych z wiedzą naukową informacji na temat szczepień w Internecie. Temat ten wzbudza wiele emocji, co skutkuje rozpowszechnianiem niepotwierdzonych informacji przez przypadkowe, niezwiązane z medycyną osoby. Rozwiązaniem są miejsca w Internecie, gdzie możemy znaleźć rzetelne i wiarygodne informacje. Przykładem jest prowadzony w NIZP-PZH portal szczepienia.info (http://szczepienia.pzh.gov.pl), który stanowi jedną z największych internetowych baz wiedzy na temat szczepień w języku polskim. Portal należy do sieci Vaccine Safety Network (VSN) podlegającej ocenie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Stanowi przystępną i przyjazną odbiorcy platformę wiedzy na temat szczepień dostępną zarówno dla rodziców i osób zainteresowanych szczepieniami, jak i lekarzy.

5 lutego 2020 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas IV –VIII, natomiast 10 lutego 2020 r. uczniów klas I-III z pielęgniarką szkolną, która wygłosiła prelekcję z profilaktyki chorób zakaźnych ,,Zaszczep się wiedzą o szczepieniach”.

Podczas spotkania zostały wręczone nagrody dla uczniów, którzy wzięli udział w konkursie ,,Rymowanka zdrowotna” zorganizowanego przez nauczycieli wychowania fizycznego we współpracy z ZOZ.

Nagrody otrzymali:

Aleksander Wójcik kl IV