Jak połączyć przyjemne z pożytecznym na wycieczce szkolnej?

Przygoda z fizyką na pokazach z fizyki, smutna historia martyrologii narodu polskiego w czasie II wojny światowej, czyli wizyta na Majdanku oraz głębsze refleksje nad życiem w filmie ,,Żyć nie umierać”. W ten sposób uczniowie z Woli Gułowskiej i Adamowa łączyli przyjemne z pożytecznym na wycieczce do Lublina.

18 września uczniowie klasy II i III Gimnazjum im. Pułku 3 Strzelców Konnych w Woli Gułowskiej rozwijali talent na „Pokazach z Fizyki” w Instytucie Fizyki na UMCS w Lublinie.  Celem pokazów jest popularyzacja fizyki poprzez prezentację tematycznie dobranych, ciekawych, a nieraz wręcz fascynujących młodzież eksperymentów fizycznych, jak też uświadomienie roli eksperymentu w fizyce i udowodnienie uczniom, że ta trudna dziedzina nauki to nie tylko wzory i skomplikowane zadania, ale także bardzo ciekawe doświadczenia. Uczniowie brali czynny udział w pokazach z zakresu promieniotwórczości, optyki, prądu elektrycznego oraz fizyki latania. Po zakończeniu pokazów wycieczkowicze udali się na Majdanek, gdzie poznali historię ludzi żyjących w tym obozie koncentracyjnym w czasie wojny. Zwiedzili baraki, w których więźniowie spali i pracowali. Na pewno dwugodzinna wycieczka po obozie zostawi ślad w pamięci uczniów gimnazjum.Po zwiedzeniu Majdanku, uczniowie udali się do kina, gdzie obejrzeli film pod tytułem „Żyć nie umierać”. Film przedstawia historię mężczyzny, który zachorował na raka i postanowił zrobić remanent w swoim życiu. Była to bardzo wzruszająca historia… Największym powodzeniem cieszył się oczywiście McDonald – jest to chyba nieodłączna część każdej wycieczki do Lublina.

Joanna Wachnik, ucz. kl. II