„Ratujemy i uczymy ratować”.

Wśród wielu szkolnych umiejętności znaczenie priorytetowe zajmują te, które pomagają ratować zdrowie i życie drugiego człowieka. Uczniowie klasy III edukacji wczesnoszkolnej na zajęciach edukacyjnych poznali podstawowe czynności określane mianem pierwszej pomocy. Najpierw na lekcjach z wychowawcą dzieci poznały część teoretyczną. Znają numery telefonów alarmowych, potrafią przeprowadzić rozmowę z dyspozytorem i wezwać pomoc do nagłego zdarzenia – uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo własne i osoby rannej. Praktyczną część przeprowadził przeszkolony w tym zakresie nauczyciel. Odbyły się ćwiczenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomach dostępnych w naszej szkole. Podczas tych ćwiczeń dzieci uczyły się sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej, rozpoznawać, czy oddycha oraz układać ją w bezpiecznej pozycji bocznej ustalonej. Wykorzystując fantom, dzieci uczyły się, jak skutecznie pomóc rannemu, który nie oddycha. Uczniowie ćwiczyli oddechy oraz uciski ratownicze. Wszyscy zapamiętali, że należy wykonać 2 oddechy ratownicze i dokonać 30 ucisków klatki piersiowej.

Poznanie zasad pierwszej pomocy pomogło dzieciom oswoić się z tak ważnymi zagadnieniami, pokonać obawy co do swoich umiejętności ratowniczych oraz kształtować właściwe nawyki.