Mali odkrywcy

Mali odkrywcy to tytuł projektu realizowanego przez nauczycieli przedmiotów przyrodniczych w przedszkolu w grupach 3 i 4-  latków z biologii i w grupie uczniów kształcenia zintegrowanego z chemii.

Zajęcia z przyrody pod opieką p.Grażyny Józwik prowadzili uczniowie gimnazjum: Oskar Marczak, Wachnik Joanna, Jawoszek Magdalena, Emilia Smyk, Aleksandra Grzelak.

Uczniowie dzielili się swoimi pasjami – hodowlami zwierząt. Na zajęcia z maluchami przynieśli hodowane zwierzęta w domach i w pracowni szkolnej. Gimnazjaliści opowiadali, w jaki sposób należy dbać o zwierzęta, czym się odżywiają, jak się rozmnażają, jakie mają zwyczaje i ile dostarczają radości. Odpowiadali na pytania maluchów.

Wiele radości dzieciom sprawił bezpośredni kontakt z milusińskim. Znaczna grupa dzieci została zarażona pasją hodowli zwierząt i deklarowała, że poproszą rodziców o kupno zwierzaka.

W najbliższych planach są zajęcia z mikroskopem oraz zajęcia pozwalające odkrywać tajemnice Ziemi jak wybuchy wulkanów i trzęsienia Ziemi.  W dalszym ciągu gimnazjaliści będą opowiadać o swoich hodowlach.

Podstawowym założeniem prowadzonych zajęć warsztatowych z chemii było:
budzenie i aktywizowanie ciekawości oraz aktywności poznawczej dziecka, poznanie prostych zjawisk przyrodniczo-fizycznych poprzez przeprowadzanie prostych doświadczeń.

Zajęcia odbywały się pod opieką nauczyciela chemii Elżbiety Jazurek. Przy dostępie różnorodnych substancji chemicznych codziennego użytku, które maja zastosowanie np. w kuchni i łazience, każdy uczeń samodzielnie wykonywał doświadczenie według instrukcji podanej przez nauczyciela. Po wykonaniu doświadczeń uczniowie musieli samodzielnie sformułować obserwacje.