Uroczystość nadania sztandaru

Warto się czasem zasłuchać w bieg historii…

Pierwsza niedziela października tradycyjnie obchodzona jest w naszej szkole w sposób szczególny – rokrocznie cała społeczność szkolna aktywnie włącza się w uroczystości upamiętniające ostatnią bitwę kampanii wrześniowej. Jednak w tym roku święto to miało dla nas wyjątkowe znaczenie. 5 października 2014 r. na długo zapadnie w pamięci uczniów i pracowników naszej szkoły, ponieważ to właśnie w tym dniu odbyły się uroczystości nadania sztandaru Gimnazjum im. Pułku 3 Strzelców Konnych wchodzącego w skład ZS w Woli Gułowskiej.

Po mszy świętej w sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września celebrowanej przez o. Andrzeja Żyłkę wszyscy uczestnicy uroczystości zgromadzili się na boisku szkolnym (miejsce rozpoczęcia imprezy nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, jeśli weźmie się pod uwagę, że w uroczystości wzięli udział kawalerzyści Szwadronu Toporzysko w barwach Pułku 3 Strzelców Konnych na wspaniałych koniach, tworząc tym samym niezapomniany klimat). Na początku spotkania głos zabrał pan dyr. Włodzimierz Wolski, który przywitał uczestników uroczystości oraz podziękował wszystkim tym, dzięki którym uroczystość ta mogła się odbyć, a przede wszystkim darczyńcom za współpracę i wsparcie. Po symbolicznym wbiciu gwoździ nastąpiło przekazanie sztandaru na ręce Pana Dyrektora, który z kolei przekazał go uczniom stanowiącym poczet sztandarowy. Uczniowie ślubując na sztandar, zobowiązali się dbać o niego, sumiennie wypełniać swoje obowiązki i godnie reprezentować szkołę. Następnie z dumą dokonali prezentacji nowego sztandaru wszystkim uczestnikom uroczystości.

Ceremonię dopełniła część artystyczna pod hasłem Warto się czasem zasłuchać w bieg historii…, przygotowana przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem pań Agnieszki Wójtowicz i Anny Kozak (przygotowanie map nadzorowała pani Ewa Bancerz, a pan Mariusz Gajda zadbał  o oprawę muzyczną). Kilkuminutowe gromkie brawa były najlepszą nagrodą dla wykonawców oraz świadczyły o tym, że część artystyczna oraz cała uroczystość zostały bardzo wysoko ocenione przez wszystkich świadków tej ceremonii. Szczególnie ważne były dla nas słowa uznania z ust pana ppłk Zbigniewa Makowieckiego, który był jednym z gości honorowych tej uroczystości.

Niezwykłym zakończeniem tego wyjątkowego dnia stała się „Rewia kawalerii” na błoniach przy klasztorze ojców karmelitów, która zgromadziła około 3 tysięczną publiczność, nagradzającą gromkimi brawami demonstrujących swe umiejętności kawalerzystów.

Scenariusz inscenizacji