CZYTELNIK ROKU

Na początku tego roku szkolnego opracowaliśmy ,,Plan działań zmierzający do podniesienia poziomu czytelnictwa w całym Zespole Szkół im. gen. Franciszka Kleeberga w Woli Gułowskiej”. Cały rok pracowaliśmy z uczniami, aby ich kontakt z książką i biblioteką był jak najczęstszy. Wychowawcy klas młodszych często odwiedzali bibliotekę, aby wyrobić w uczniach nawyk sięgania do książki jako źródła wiedzy, rozrywki i odpoczynku od tak częstego zajęcia, jakim są gierki internetowe. We wszystkich klasach położyliśmy nacisk na wspólne czytanie i słuchanie tekstów literackich, szybkość czytania oraz ciche czytanie ze zrozumieniem. W starszych klasach szkoły podstawowej i gimnazjum prowadziliśmy dyskusje nad książką, uczniowie polecali innym ciekawe lektury do przeczytania, nauczyciele zadawali prace domowe, w których uczniowie musieli korzystać ze źródeł zgromadzonych w bibliotece, wyszukiwali informacje na określony temat, przygotowywali się do konkursów, sporządzali zestawienia bibliograficzne, Zorganizowaliśmy trzy wyjazdy do Biblioteki Publicznej w Adamowie na  spotkania autorskie z Wiolettą Piasecką, Zofią Stanecką i Kingą Facon oraz na wieczór z teatrem i warsztaty kultury żywego słowa. Prowadziliśmy co miesiąc kiermasze książek. W szkole przeprowadziliśmy kilka konkursów językowych, orograficznych, plastycznych, ze znajomości lektur szkolnych,  znajomości przysłów oraz sprawdzające umiejętność posługiwania się encyklopedią i różnego rodzaju słownikami.

Biblioteka szkolna ogłosiła konkurs na ,,Czytelnika Roku”, który trwał od października do końca maja. Zwycięzcą konkursu w klasach I-III zostały Magdalena Stempniak  z klasy I i Ilaria Ziarek z klasy IIIa, w klasach IV-VI pierwsze miejsce zajęła  Łucja Pietrzak z klasy VI, zaś w gimnazjum ,,Czytelnikiem Roku” została Antonina Kozłowska z klasy I.

Zwycięzcom gratulujemy, zaś wszystkich uczniów zachęcamy do korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej i filii biblioteki publicznej.

Życzymy udanego wypoczynku i ,,dobrej” książki na wakacje!