1.jpg1z.jpg2.jpg2z.jpg3.jpg3z.jpg4.jpg4z.jpg5.jpg5z.jpg6.jpg6z.jpg7.jpg7z.jpgvalley1.jpg

Aktualności

Debata

Pierwszymi i najbardziej dostępnymi substancjami psychoaktywnymi, po które sięgają nastolatkowie są napoje alkoholowe (głównie piwo).  Większość młodych osób poprzestaje na tym, jednak część z nich sięga po następne substancje. Stąd w naszej szkole w ramach działań profilaktycznych w klasach VI szkoły podstawowej  i I gimnazjum realizowany był rekomendowany program ,, Debata”. Jest on nastawiony  przede wszystkim na opóźnienie inicjacji alkoholowej wśród nastolatków, co ma ich chronić przed negatywnymi konsekwencjami picia alkoholu i rozwojem innych zachowań ryzykownych.  Czynnikiem ryzyka używania substancji psychoaktywnych jest przekonanie o znacznym ich rozpowszechnieniu i dużym stopniu społecznej akceptacji dla tego typu zachowania.  W programie Debata wzmacniane są następujące czynniki chroniące: kontakt z dorosłym mentorem prezentującym poparcie dla postawy abstynencji, akceptacja dla szkoły jako środowiska promującego zdrowy styl życia, moralne aspekty trzeźwości. Ponadto modyfikowane są błędne przekonania normatywne na temat  alkoholu.

Zajęcia miały charakter warsztatowy i przebiegały w miłej, życzliwej atmosferze.  Pod okiem prowadzącego psychologa Igora Burdalskiego każdy uczestnik z wielkim zaciekawieniem uczestniczył w zajęciach, które obejmowały m.in.

  • „burzę mózgów” na temat korzyści i szkód związanych z używaniem alkoholu, której celem jest zmiana stereotypów oraz zweryfikowanie mitów związanych z alkoholem,
  • proste scenki dramowe ilustrujące negatywne konsekwencje/straty związane z piciem alkoholu,
  • zabawy dydaktyczne,
  • promowanie zabawy bez alkoholu (wykorzystanie skeczu)
  • praca grup nad „tym co nas może chronić”
  • osobiste świadectwo prowadzącego zajęcia jako dorosłego abstynenta

Informacja zwrotna od uczniów może świadczyć  tylko o tym, że zaproponowane warsztaty były atrakcyjną i mamy nadzieję skuteczną formą pracy profilaktycznej.

 

Joomla templates by a4joomla