Tydzień kolorów

Dobiegł końca Tydzień Kolorów w naszej szkole. Przyniósł on nam wiele radości, ale także, dzięki hasłom, które towarzyszyły każdemu kolorowi, przypomniał nam, co w życiu jest najważniejsze.

Poniedziałek był nie tylko zielony, był również Dniem ekologii w naszej szkole. Dniem, który przypominał nam wszystkim nie tylko o tym, jak kruchy jest ekosystem naszej planety, ale o tym, jak fascynująca, piękna, ciekawa, a przede wszystkim jak ważna jest otaczająca nas przyroda.

Mahatma Gandhi, pionier filozofii i strategii niestosowania przemocy powiedział  „Oko za oko” czyni wszystkich ślepymi. Pamiętając o tym, że przemoc jest siłą destrukcyjną, nie prowadzi do niczego dobrego, czyni nas nie tylko kalekami fizycznymi, ale również emocjonalnymi  postanowiliśmy, iż niebieski wtorek będzie Dniem bez przemocy.

Czerwona środa – Dzień serdeczności. Otwartość, przyjacielskie gesty i wyrazy sympatii na co dzień często budzą w nas podejrzenie i nieufność, a wszystkich postępujących inaczej – obdarzających nas serdecznością bez powodu – traktujemy z rezerwą. Dlaczego tak się dzieje? Dzień serdeczności to okazja do tego, by przypomnieć, iż człowiek w swojej naturze jest uczuciowy, a wrażliwość nie jest słabością – jest ogromną zaletą.

Czy żółty kojarzy się wam życzliwością? Nam się tak kojarzy, dlatego żółty czwartek stał się Dniem życzliwości.  By być na co dzień życzliwym nie trzeba wiele – wystarczy się uśmiechnąć i być uprzejmym dla innych. Te proste gesty sprawiają, że świat staje się piękniejszy i przyjaźniejszy dla nas wszystkich.

Wielokolorowy piątek obchodziliśmy pod hasłem „Różnorodność w równości”.  W tym dniu pragnęliśmy przypomnieć, iż każdy człowiek jest inny, jest dla nas bogactwem. Inność stanowi o naszej wyjątkowości, ale pomimo że inni, wszyscy jesteśmy równi w swoich prawach – wszyscy mamy takie samo prawo do wolności, nauki, pracy, zabawy i pokoju.

Ekologia, życzliwość, serdeczność, poczucie bezpieczeństwa, równość to bardzo ważne wartości. Pamiętajmy o nich nie tylko przy okazji Kolorowych Tygodni – niech pamięć o nich towarzyszy nam codziennie w szkole, w domu i na podwórku.