WYJAZD DLA NAJLEPSZYCH UCZNIÓW

Jak co roku najlepsi uczniowie wszystkich szkół podstawowych w naszej gminie, czyli z Adamowa, Woli Gułowskiej i Zakępia wyjechali na wycieczkę ufundowaną przez Urząd Gminy i wójta Sławomira Skwarka. Podczas trzydniowego pobytu na zielonej szkole Firma MAKADAN z Janowa Lubelskiego dostarczyła naszym uczniom wielu niesamowitych wrażeń sportowych, rekreacyjnych i survivalowych.

Nasze pierwsze zadanie to gra kryminalna, w której uczniowie mieli za zadanie wcielić się w rolę detektywów, którzy mieli do rozwiązania zagadkę kryminalną. Na terenie naszego Ośrodka uczestnicy podzieleni na zespoły poszukiwawcze mieli odnaleźć informacje związane ze śmiercią wilka. Aby zdobyć niektóre elementy historii uczniowie musieli stawić czoło różnym wyzwaniom fizycznym i umysłowym. Obu drużynom udało się rozwikłać skomplikowana zagadkę i dowieść, kto ostatecznie zabił wilka.

Po wyczerpującej zabawie panie kucharki z Ośrodka poczęstowały nas wyśmienitym obiadem. Po krótkim odpoczynku przyszedł czas na gry i zabawy sportowe. Uczestnicy mieli możliwość zagrania w Mega piłkarzyki, w której gracze wcielają się w rolę gigantycznych stołowych piłkrzyków. Uczniowie o „większej masie” mogli zmierzyć się na ringu w walkach sumo. Specjalne stroje wypełnione pianką dostarczyły naszym uczniom dużo frajdy i pozwoliły na bezpieczną, wesołą zabawę. Komu jeszcze było mało mógł wcielić się w rolę boksera, a by nie zrobić krzywdy przeciwnikowi wystarczyło założyć ogromne rękawice. Po kolacji odbyliśmy krótki spacer nad pobliską rzekę, gdzie na zakończenie pierwszego dnia wycieczki odbyło się ognisko z kiełbaskami.

Drugiego dnia zaraz po śniadaniu uczniowie wzięli udział w zajęciach ruchowych pt. „Wyspa”. Uczniowie zostali podzieleni na 4 zespoły, które miały w jak najkrótszym czasie dotrzeć do wyznaczonego celu. W zabawie tej liczył się nie tylko spryt, ale i poczucie humoru. Kolejnym punktem w naszym programie była gra Medicus, polegająca na powtórzeniu zasad zachowania się podczas różnych zagrożeń, a także związana z udzielaniem pierwszej pomocy itp. Nasi uczniowie wykazali się sporą wiedzą i ogromnym zaangażowaniem w poszukiwaniu kolejnych zagadek znajdujących się na terenie całego Ośrodka. Ponieważ uczniowie nieco opadli z sił, instruktorzy zaprosili wszystkich na czekoladę. Ale żeby móc ją zjeść potrzeba było trochę szczęścia i sprytu. W wolnej chwili można było również skorzystać z hamaków, które znajdowały się nieopodal w cieniu.

Po solidnym obiedzie, na które składała się zupa pomidorowa i przepyszne pierogi ruskie, nasza grupa udała się po raz kolejny nad rzekę. Ale tym razem uczniowie wzięli udział w zabawie pod nazwą Paintball. Uzbrojeni w markery i ochronne ubranie nasi uczniowie wyruszyli na plac manewrowy. Na początku bardziej badali teren i większość kulek z farbą rozbiła się na przeszkodach. Kolejne próby były już bardziej zaciekłe i coraz większa liczba uczestników schodziła z pola bitwy z powodu postrzału. Zabawa ta wzbudziła wiele emocji wśród uczniów, niektórzy wykazali się celnym okiem i stalowymi nerwami i wytrwali do końca. Jak się okazało to nie koniec atrakcji, które przewidziano na ten dzień. Po kolacji, późnym wieczorem, uczniowie podzieleni na dwie grupy udali się wraz w wychowawcami i instruktorami na nocne podchody po pobliskim lesie. Głównym zadaniem uczestników miało być odnalezienie właściwej drogi powrotnej i przezwyciężenie strachu przed ciemnościami. Uczniowie, aby odnaleźć właściwą drogę musieli wykazać się niejednokrotnie wiedzą, sprytem i bystrym okiem.

Ostatni dzień wyjazdu zakończył spacer do lasu, gdzie uczniowie mieli za zadanie zbudować dla swojej grupy szałas. Uczniowie chętnie zabrali się do pracy i po ponad godzinnej, zespołowej pracy powstały piękne szałasy z gałęzi i mchu. Po powrocie, szybkim obiedzie i spakowaniu swoich walizek udaliśmy się do Janowa Lubelskiego. Tam czekała na uczestników ostatnia atrakcja w postaci parku linowego. Dla większości uczestników była to pierwsza styczność z tego typu zajęciami. Po krótkim szkoleniu przez instruktora uczniowie udali się na dwie trasy tzw. zielona – łatwiejsza i niebieska – trudniejsza. Wszyscy uczniowie wykazali nie lada odwagę pokonując kolejne przeszkody. Bardzo zmęczeni, ale zadowoleni wrócili nasi uczniowie z wyjazdu w okolice Janowa Lubelskiego. Mogli przeżyć wiele niezapomnianych chwil, a takie wspomnienia jak gra w Paintball, nocne podchody czy park linowy, na długo pozostaną w ich pamięci.

A na koniec jeszcze komentarz jednego z instruktorów nt. pracy z naszymi uczniami: "Grupa z Adamowa* bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Nie wiedziałem, że można mieć aż tyle pozytywnej energii. Dziewczyny jak i chłopaki z grupy starali się jak najwięcej wyciągnąć wiedzy z tych zajęć, ale co najważniejsze traktowali wszystkie zajęcia jak zabawę. Cała grupa wykazała się kreatywnością, dawali wiele pomysłów od siebie, przez co zajęcia były dla nich jeszcze ciekawsze. Wszyscy byli zjednoczeni i chcieli jak najlepiej wykonać swoje zadania. Nie mógłbym nie wspomnieć o opiekunach grupy, z którymi współpraca była czystą przyjemnością. Mam nadzieję, że jeszcze w przyszłości będę mógł organizować zajęcia grupom z Adamowa, bo dla mnie to była świetna sprawa oraz zabawa! Pozdrawiam!” Michał Kania

* grupa z Adamowa, tj. ze szkół w Adamowie, Woli Gułowskiej i Zakępia (przyp. red.)