Co się wydarzyło ostatnio na zajęciach z doradztwa zawodowego?

W ostatnim czasie na zajęciach z doradztwa zawodowego odbyły się warsztaty ze specjalistami z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej z Łukowa. Uczniowie odwiedzili również lokalnych przedsiębiorców, którzy opowiedzieli ósmoklasistom o swojej ścieżce edukacyjno-zawodowej.

Na warsztatach z doradztwa zawodowego pojawili się specjaliści z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej z Łukowa – pani psycholog i pani doradca zawodowy. Na tych zajęciach:

• uczniowie poznali swoje predyspozycje i zainteresowania,
  • określili swoją osobowość zawodową oraz poznali poszczególne cechy charakterystyczne każdej z nich,
  • przypomnieli sobie jak wygląda system szkolny po reformie z 2017 roku oraz jakie dają możliwości edukacji i wyboru zawodu po ukończeniu każdej z nich, ze szczególnym uwzględnieniem szkoły branżowej,
  • poznali swoje zasoby i mocne strony,
  • zobaczyli, jakie pozytywne cechy widzi w nich otoczenie,
  • określili możliwości i narzędzia potrzebne do realizowania drogi edukacyjno- zawodowej.

W ramach wizyt zawodoznawczych uczniowie klasy VIII odwiedzili miejsca pracy kilku miejscowych przedsiębiorców, aby dowiedzieć się więcej nt. specyfiki pracy w branży farmaceutycznej, w usługach fryzjerskich oraz w branży cukierniczej. Uczniów zaciekawiła przede wszystkim ścieżka edukacyjno-zawodowa, możliwości pracy w tych zawodach oraz plusy i minusy w poszczególnych branżach. Wnioski jakie nasunęły się naszym ósmoklasistom po tych spotkaniach są następujące:

• warto inwestować w siebie, w kursy i szkolenia, ciągle się rozwijać,
  • należy uczyć się języków obcych, gdyż są one niezbędne do komunikacji z innymi ludźmi,
  • wybierać taką pracę, którą się lubi i która daje satysfakcję,
  • warto mieć więcej niż jeden zawód, bo to daje szersze możliwości wyboru pracy,
  • nigdy nie jest za późno na zmianę, jeśli praca, którą się wykonuje nie daje satysfakcji.